Vai ikvienā ir radošums?!
Atbilde uz jautājumu Vai ikviens var būt radošs? ir viennozīmīgi JĀ!
Ar radošumu parasti saprotam radošo domāšanu,, taču tas nav viens un tas pats. Jēdziena "radošums" sakne meklējama latīņu värda creare (kreativitäte), kas nozime "radīt". Uz šo "radīt" varam lükoties gan kā uz darbību, gan kā uz spēju, un šāda ir radošuma tradicionālā izpratne, proti, radošums ir gan process, gan spēja. Tomēr, arī raugoties no mūsdienu pozicijām, radošuma skaidrojumi ir izteikti daudzpusīgi. Tiek uzskatīts, ka radošuma nozīmi nav iespējams ietvert kādā atsevišķā vai visatbilstošākajā definicijã, jo radošums pats par sevi ir tik daudzdimensionāla parādība, ka to ir neiespejami pilnībā definēt.
Reiz raksta autorei kolēģe vizuālās mākslas skolotāja un māksliniece, kura strādā ar bērniem ar dažādiem traucējumiem, teica, ka visi bērni ir spējīgi uz radošumu, tikai jāatrod pieeja un intereses, spējas!
Mēs esam pārliexināti, ka radošumu varam veicināt autiskiem bērniem, un tā var būt ļoti iedvesmojoša un pozitīva pieredze.
Kā veicināt radošumu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un ne tikai:
Atbalstiet bērnu intereses, jo tādas ir ik katram pat, ja pirmajā brīdī šķiet, ka tā nav!
Novērojiet un atbalstiet tos priekšmetus vai aktivitātes, kas bērnam ir īpaši interesanti un iesaistiet to dažādās radošās aktivitātēs.
Piedāvājiet dažādas pieredzes!
Mēģiniet piedāvāt bērnam dažādas radošas pieredzes, piemēram, gleznošanu, mūziku, dejošanu, rakstīšanu vai rokdarbus, vai sadomāt skriešanas trasi, veidot šķēršļu joslu, kur jāskrien, jālien utml.
Izveidojiet struktūru:
Ne tikai bērniem ar aitiskā spektra traucējumiem var būt ērtāk, kad ir zināma skaidra struktūra un rutīna. Tomēr jebkurā rutīnā ir iespējams iekļaut radošas aktivitātes, kas palēnām veicinās radošumu.
Atbalstiet:
Bērniem ar autiskā spektra traucējumiem var būt vajadzīgs papildu atbalsts un norādes, lai izprastu radošās aktivitātes procesu.
Eksperimentējiet un pieņemiet kļūdas:
Ir svarīgi atļaut bērnam eksperimentēt un pieļaut kļūdas radošo procesu laikā. Tas palīdzēs viņam attīstīt pašpārliecību un piedzīvot prieku no sava darba.
Izrādiet interesi un atzinību:
Lai gan autistiskiem bērniem vai citiem traucējumiem var būt grūtības izteikt savu radošumu, veikt noteiktas darbības, izrādiet interesi un atzinību par darbu un centieniem.
Piesardzība un pacietība:
Radošuma veicināšana var prasīt laiku un pacietību. Svarīgi ir saprast, ka katram bērnam ir savs tempa un attīstības līmenis, ir svarīgi pielāgoties bērna individuālajām vajadzībām un interesēm.
Šeit ir dažas nodarbes, kas var būt lasītājam noderīgas:
Māksla un gleznošana:
Liela daļa bērnu izjūt prieku no gleznošanas, zīmēšanas vai modelēšanas. Šādas nodarbes palīdz attīstīt vizuālo izjūtu un radošo domāšanu.
Mūzika:
Mūzikas nodarbības, spēlējot mūzikas instrumentu vai dziedot, var palīdzēt bērniem izpausties radoši un attīstīt dzirdes analīzes prasmes, veicināt ritmizēšanas prasmes, nomierināt vai tieši otrādi enerģiski uzlādēt.
Rakstīšana un stāstu veidošana:
Daži bērni var izteikties rakstiski labāk nekā mutiski. Piedāvājiet iespēju rakstīt stāstus, dzeju vai dienasgrāmatas, te var pielietot aizraujošas rakstniecības metodes!
Teātris un dramatizēšana:
Teātris var palīdzēt bērniem uzlabot sociālās prasmes un pašizteiksmi, piedaloties lomu spēlēs un izrādēs. Raksta autore savā darbā ir iecienījusi improvizācijas teātra metodes, kas atbrīvo, rosina un emocionāli atbrīvo, kā arī sniedz iespēju izspēlēt dažādas dzīves situācijas no patiesuma līdz absurdam, reizēm te pat zūd robežas!
Rokdarbi un amatniecība:
Bērna spējām atbilstošas rokdarbu nodarbības sniedz radošas iespējas un attīsta smalko motoriku.
Dabaszinātnes un eksperimenti:
Dažiem bērniem patīk eksperimentēt un izpētīt dabu vai vienkārši vērot un veikt vienkāršus zinātniskus eksperimentus.
Digitālais radošums:
Iepazīstiniet bērnu ar digitālo mākslu, grafiskajiem dizainiem vai programmēšanu, izmantojot datoru vai planšetdatoru. Jūs būsiet pārsteigti, ko bērni spēj radīt un cik ātri apgūst šīs prasmes!
Svarīgi ir piedāvāt bērnam dažādas iespējas, lai varētu atrast to, kas viņu visvairāk aizrauj. Turklāt, atcerieties pielāgot nodarbības atbilstoši bērna īpašajām vajadzībām un spējām.
Pacietība un atbalsts ir ļoti svarīgi, lai veicinātu radošumu jebkuram bērnam!